חוזה פיקוח בניה

חוזה פיקוח בניה הינו מסמך המאגר בתוכו את כל תחומי האחריות של מפקח הבניה כחלק מתהליך הפיקוח, וזאת במטרה לייצג את האינטרס של מבקש השירות, בעל השטח עליו נבנה הבית. 

אם אתם חושבים על פרויקט בניה, אתם מבינים טוב טוב שאתם יוצאים להרפתקה שעלולה להכיל בתוכה הרבה כאב ראש ולחצים. אין מה לעשות, כל פרויקט בניה הינו פרויקט עמוס בפרטים וכולל בתוכו עשרות קבלנים ובעלי מקצוע שונים, שאמורים להתאגד וזאת על מנת להעניק לכם את התוצר הטוב ביותר.

אם אתם רוצים לצלוח את הפרויקט בצורה הטובה ביותר, מומלץ לקחת איתכם מפקח בניה או חברת פיקוח, שתנצח על התזמורת ותוודא, לאורך כל התהליך, כי העבודה נעשית על הצד ביותר.

אז לפני שסוגרים על הסכם מול מפקח בניה, בואו נבין מהו הסכם פיקוח בניה ואילו סעיפים חשוב להגדיר? בואו נתחיל

מפקח הבניה – קווים לדמותו

מפקח בניה, או שאפשר לומר מנהל פרויקטים, הינו בעל מקצוע אשר תפקידו ללוות אתכם לאורך תהליך של פרויקט נדלן, החל משלבי התכנון ועד להשלמת הפרויקט – הוא אחרי על יישום, פיקוח, תיאום בין קבלני הביצוע ולמעשה על כל תהליך הבניה.

לפני שמתחילים עבודה מול מפקח בניה, יש לחתום על הסכם פיקוח בניה מול הלקוח, וזאת על מנת לבאר את נושא הפיקוח – מה התנאים, מה הציפיות בזמן הבניה ואחריה ועוד. הסכם זה הכרחי להמשך הדרך כיוון שהוא קובע עקרונות מנחים והינו בעל השפעה על אופי העבודה.

אילו אלמנטים חשובים מוגדרים בהסכם פיקוח הבניה?

אישורי בניה

תפקידו של מפקח הבניה לדאוג לאישורי הבניה השונים מהוועדה לתכנון ובניה, מהרשויות הרלוונטיות באזור בו יבנה הנכס ובכלליות, לאשר לפרויקט לצאת לדרך.

לוחות זמנים

מפקח הבניה הוא זה שמגדיר את לוחות הזמנים לפרויקטים, בצורה שקולה, אחראית והגיונית ותפקידו הוא גם לוודא שאכן הפרויקט מתקדם ומתנהל בהתאם ללוחות הזמנים.

אומדן תקציב

חשוב מאוד להגדיר בחוזה מסגרת תקציב עם סטייה למקרים של חריגות קטנות, ולעמוד בתקציב זה לאורך הפרויקט. כחלק מהגדרת התקציב יש להכין כתבי כמויות, ביצוע מכרז בין הצעות הקבלנים השונים, בחירת חומרי עבודה במסגרת התקציב והפקת המפרטים הטכניים.

חשוב מאוד להדגיש כבר בשלב זה שמפקח עבודה איכותי נבחן על יכולתו לחסוך לנו בעלויות, בזמנים, וזאת מבלי לפגוע באיכות ע”י בחירה של אנשי מקצוע חרוצים ורציניים, בחירת חומרים נכונה וניהול העבודה בשטח בצורה טובה.

שכר ועלויות נלוות

בהסכם העבודה מוגדר שכרו של מפקח הבניה, כאשר ההמלצה היא לקבוע שכר גלובלי לפרויקט הבניה, אשר ישולם בתשלומים בהתאם להתקדמות ואת יתרת התשלום לאחר מסירת הפרויקט.

עיכובים

חשוב מאוד להתייחס למקרים של עיכובים ואי עמידה בלוחות זמנים של הפרויקט, כאשר מפקח הבניה אינו אחראי ואינו נושא בעלויות אשר אינן נגרמות באחריותו.

ניגוד אינטרסים

בהסכם העבודה חשוב מאוד לכלול סעיף בו מנהל העבודה כפוף לכם בלבד ואינו מנהל מערכת יחסים בעלת אינטרס כלכלי עם אף גורם המעורב בפרויקט. כך, למפקח הבניה אסור יהיה לקבל תמלוגים מבעלי מקצוע שונים אשר נבחרו לפרויקט בזכות הכרות קודמת, ובחירת בעל המקצוע תיעשה תוך ראיית האינטרנט שלכם בלבד.

תחומי אחריות

בהסכם חשוב מאוד להדגיש כי תחומי אחריותו של מפקח הבניה הם על התהליכים, הגרומים והאנשים הנוגעים לתהליך הבניה. המפקח נועד לפקח גם על בעלי מקצוע אשר אינם נבחרו על ידו (אנשי מקצוע שונים – חשמלאים/אינסטלטורים וכו’).

חשוב מאוד לתת למפקח הבניה מרחב עבודה ובחירה, זאת על מנת לאפשר התנהלות רציפה ואיכותית בכל שלבי הבינוי.

הסכם פיקוח בניה – סעיפים נוספים

פיקוח צמוד

הפרויקט ינוהל וילווה על ידי צוות פיקוח מנוסה אשר כולל בתוכו אנשי מקצוע מנוסים לרבות מהנדסים מומחים ומוסמכים, באופן יום יומי.

עבודה והתנהלות מול האדריכל

על המפקח להתנהל באופן שוטף מול אדריכל הפרויקט, ללוות ולסייע בכל הבעיות והפתרונות אשר עולים מעת לעת לאורך הקמת הפרויקט.

רשלנות מקצועית

למפקח תהיה את הסמכות לפטר קבלן או לעצור את עבודת הבניה בכל שלב בו הוא מזהה רשלנות מצד קבלן הביצוע או קבלני המשנה.

חשיבותו של הסכם עבודה מסודר מול מפקח בניה

מפקח בניה הוא האיש שלכם בשטח, הוא זה שמקשר בין מנהל הפרויקטים, האדריכל, המתכנן ושאר הספקים הלוקחים חלק בפרויקט והוא זה שמנהל את הפרויקט מתחילתו ועד סופו.

חוזה מסודר מול מפקח בניה הוא הכרחי וככל שהחוזה יגע ביותר פרטים ונקודות, כך תוכלו להיות שקטים ורגועים לאורך בנייתו של הפרויקט, שכן סביר כי אינכם יכולים להיות בכל רגע נתון בפרויקט וכי אינכם בקיאים בהליכי הבניה ובתקנות הרלוונטיות.

כל אלו יעניקו לכם שקט וידיעה שהפרויקט שלכם נמצא בידיים הטובות.

אנחנו בחברת נווה אשמורת, מבטיחים לכם שקט תעשייתי בכל הקשור לניהול ופיקוח הפרויקט. עם ניסיון של מעל 30 שנה, 4 חברות בת המתמחות בנושאים שונים בענף הבניה ומעל 10 אנשי מקצוע מובילים במשק, אנחנו יכולים להבטיח – אתם בידיים טובות.

אם אתם נמצאים לקראת פרויקט בניה, צרו איתנו קשר. נשמח לקחת אתכם יד ביד, צעד אחר צעד, עד לקבלת הפרויקט.

הסכם פיקוח בניה

תוכן עניינים

להתחלת השיחה
💬 איך אפשר לעזור לך?
היי 👋 כאן שלומי מחברת נווה אשמורת.
איך אפשר לעזור?