מהו תהליך של ניהול פרויקטים?

פרויקט בנייה הוא תהליך מורכב שדורש בקרה, פיקוח וניהול מקצועי. על ניהול הפרויקט אמונות חברות ניהול פרויקטים, אשר משתלבות בשלבי הפרויקט השונים – החל משלבי התכנון ועד לתהליך הבנייה ואכלוסו של המבנה.

תהליך ניהול הפרויקט נועד לאפשר בסופו של דבר עמידה בלוח הזמנים הנדרש ויעדי הפרויקט, איכות הפרויקט, ניהול נכון של התקציב וכמובן – הגעה לכדי שביעות רצון של הלקוח.

כיצד מתנהל תהליך ניהול הפרויקט?

ניהול פרויקט מחולק בסופו של דבר לחמישה שלבים – יוזמה, תכנון, ביצוע, בקרה וסגירה. ביצוע השלבים בצורה איכותית ביחד ולחוד משמעותיים לטובת הצלחת הפרויקט, שמירה על סדר, תכנון ראוי ולבסוף – להגעה לתוצאה הטובה ביותר.  בשביל לעשות לכם קצת סדר, הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על האופן בו מתבצע תהליך ניהול פרויקט.

שלב היוזמה

בשלב היוזמה עולה על הפרק הרעיון של הפרויקט, מתוך הבעיה שמעלה את הצורך בפתיחתו. בשלב הזה מוגדרות מטרות הפרויקט ברמה גבוהה יותר, לוחות הזמנים שחשוב לעמוד בהם, וההיבטים הטכניים והטכנולוגיים של הפרויקט. בסופו של דבר, מטרת שלב היוזמה היא לתת מענה לשאלות משמעותיות בהן מיהו מבצע הפרויקט, מהי הבעיה והפתרון שהפרויקט מעניק לה, מהם היעדים של המיזם וכדומה. התוצר שיתקבל בסיומו עם כך, יהיה ההחלטה הפשוטה על תחילת הפרויקט, מינוי של מנהל פרויקט ורישום של מסמך תכולה.

שלב התכנון

שלב התכנון הוא ללא ספק השלב המשמעותי ביותר להצלחת הפרויקט. בסופו של דבר, תכנון איכותי של הפרויקט משמעותי לעמידה ביעדים של הפרויקט ובלוחות הזמנים, שמירה על איכות גבוהה של תוצר הפרויקט ועוד. במהלך התכנון נדרש בנייה של תוכניות עבודה נרחבות בהן תכנות תכולת העבודה ובהן חבילות העבודה, תכנון לוחות הזמנים, תכנון התקציב ורכש, תכנון כוח אדם, ניהול סיכונים, תכנון תקשורת ותוכנית אינטגרציה שמאפשרת להבין את האופן שבו הפרויקט יתנהל בפועל.

שלב הביצוע

בשלב הביצוע כשמו כן הוא – העבודה מתחילה. בשלב הזה מפעילים אנשים ומשאבים שונים בהתאם לתוכניות שנקבעו לפני כן. מתבצעת במהלך הביצוע בקרה נוכח התקדמות הפרויקט ובהתאם עשויים להילקח שינויים שיכולים להשפיע על הלו”ז, העלויות והציוד הנדרש.

שלב הבקרה

במהלך הבקרה מתקבלת משוב לאינטגרציה של היבטי העבודה השונים, עלויות, ניהול כוח אדם, לו”ז, ניהול סיכונים ועוד. הבקרה מתבצעת במהלך הפרויקט על מנת להמשיך ולשפר ולשנות בהתאם לצורך.

שלב הסגירה

בשלב הזה מסתיים הפרויקט. כעת ניתן לסגור את החוזים המשפטיים, להכריז על גמירת העבודה ובסופו של דבר גם לאכלס את המבנה. 

תוכן עניינים

להתחלת השיחה
💬 איך אפשר לעזור לך?
היי 👋 כאן שלומי מחברת נווה אשמורת.
איך אפשר לעזור?