מהי האחריות החלה על מפקח בנייה?

ניהול של פרויקט בנייה הוא עניין מורכב לכל הדעות. מנהל הפרויקט נדרש לא רק להעסיק את אנשי המקצוע ולוודא שהעבודה מתקדמת, אלא גם לדאוג לכך שהעבודה שנעשית היא איכותית, ושכל האישורים הנדרשים לטובת התקדמות העבודות עבור הרשויות מועברים בזמן. במילים אחרות, ניהול של פרויקט בנייה עצמאית על ידי יזם הפרויקט היא כמובן אפשרית, אך לא מומלצת עבור רבים מאיתנו נוכח האתגר הממשי הצפוי בה. בין אם מדובר באיש נדל”ן או חובב בתחום, לרובינו במרבית המקרים פשוט חסר הידע הנדרש או לפחות הזמן להשקיע, על מנת שהפרויקט יתנהל בצורה הטובה ביותר. 

מיהו מפקח הבנייה?

מפקח הבנייה הוא איש המקצוע אשר אחראי על פרויקט הבנייה מתחילתו עד סופו – מא’ ועד ת’, קטן עד גדול. עקרונית אין תקנה בחוק אשר מחייבת העסקה של מפקח בנייה בכל פרויקט, אבל בפועל, זול עולה בכסף – רבים ממנהלי פרויקטי בנייה שבוחרים שלא להעסיק מפקח, מתמודדים עם ליקויים נרחבם בסיום העבודות, אשר דורשים זמן וכסף לתיקון. אז מהן האחריויות של מפקח הבנייה?

הכנות לעבודה

מפקח הבנייה אחראי על ניהול כל ההכנות לתחילת העבודה על הפרויקט. ראשית, מפקח הבנייה הוא שידאג לבחירה של אנשי מקצוע איכותיים באמצעות מכרז, ויוודא שעתיד להיעשות שימוש בחומרים איכותיים שעומדים בתקן. מפקח הבנייה בנוסף אחראי לבחון עם האדריכל של הפרויקט קשיים שעשויים לתפוס את הפרויקט בעתיד. משמעותי לא פחות, מפקח הבנייה בתחילת הפרויקט אמון על קביעה של מסגרת תקציב וארגון לוחות זמנים, אשר הכרחיים לתחילת העבודה. 

שמירה על רמת עבודה גבוהה

בשגרת העבודות, מפקח הבנייה מייצג את מנהל הפרויקט מול אנשי המקצוע, ואחראי לוודא שהעבודה נעשית באופן ייסודי ומתקדמת בקצב אשר נקבע מבעוד מועד. בנוסף, במידה ועולות בעיות על מפקח הבנייה לתווך בין אנשי המקצוע, לגשר וכמובן, לדאוג שאינטרס מנהל הפרויקט זוכה למענה הנדרש. מפקח הבנייה יתאם את הגעת הקבלנים השונים בזמנים שמתאימים לכולם ובתזמון מתאים על מנת שלא יפריעו לעבודה זה של זה. באופן כזה בסיום העבודה יתקבל התוצר הטוב ביותר.  

שקיפות ועדכון שוטף

מפקח הבנייה הוא כאמור בסופו של דבר נציגכם בשטח ובהתאם, מתוקף תפקידו לספק לכם עדכון בשגרה על המתרחש בעבודות – הוא יעדכן אתכם על סיום של שלבים בעבודה, ידווח לכם על ההתקדמויות בפרויקט ובמידה ועולות בעיות ידאג כמובן ליידע אתכם.

לסיכום, לפועלו של מפקח הבנייה משמעות גדולה במיוחד בהצלחת הפרויקט, ולכן ישנה חשיבות גדולה במיוחד לבחור איש מקצוע איכותי שיבצע את עבודתו נאמנה. 

תוכן עניינים

להתחלת השיחה
💬 איך אפשר לעזור לך?
היי 👋 כאן שלומי מחברת נווה אשמורת.
איך אפשר לעזור?