ניהול ביצוע בפרויקטים – האיש שבין מנהל הפרויקטים לבין העובדים בשטח?

בין אם מדובר בפרויקט בנייה של מוסדות, שכונות או מבנים – לניהול נכון ישנה חשיבות גדולה בהגעה לתוצאה האיכותית והטובה ביותר. דמות מפתח משמעותית בניהול ביצוע הפרויקט הוא כמובן מנהל הביצוע. מנהל הביצוע, או בשמו הפורמלי יותר, מהנדס ביצוע, הוא מהנדס בניין או מהנדס אזרחי שמשמש כנציג של הקבלן הראשי בשטח.

במילים אחרות, בעוד שהקבלן הוא האחראי הבלעדי לתכנון של הפרויקט מא’ ועד ת’, מהנדס הביצוע הוא הגורם הסמכותי שאמון על הוצאת התוכנית לפועל ותיאום העבודות בין אנשי המקצוע השונים שמעורבים בהן.

מנהל ביצוע עם כך, צריך להיות בעל ידע נרחב בשלל תחומים שקשורים לעבודה בהם, הכרה של החומרים שמשמשים לבנייה שעתידים להגיע לאתר, שיטות בנייה פופולאריות שעשויות להעניק השראה ביישום הפרויקט, והכרת מגוון הכלים והטכנולוגיות שניתן לשלב בעבודה. 

אז מה עושה מהנדס הביצוע?

עבודתו של מהנדס הביצוע היא מגוונת, והדבר נובע מהסמכות הרבה שנמצאת בהגדרת תפקידו. מהנדס הביצוע עם כך, אמון על היבטים רבים בפרויקט.

היבטים לוגיסטיים

על מנהל הביצוע להיות אחראי על למידה של התוכניות הרלוונטיות של הפרויקט ובהתאם להחליט על שיטת הביצוע. כנגזרת מכך, מנהל הביצוע אמון על בניית לוח הזמנים של הפרויקט, התקציב, ובחירת אנשי המקצוע. כחלק מהידע עליו הוא אחראי, מהנדס הביצוע צריך לשלוט בתוכניות והתקנות הרלוונטיות שקשורות לפרויקט הבנייה ולדרישות של מזמין העבודה. את אלה אחראי מנהל הביצוע להעביר לאנשי המקצוע שמבצעים את העבודה בשטח.

ניהול העבודה

על מנהל הבנייה לדאוג להזמנה בפועל של כל החומרים שנדרשים לביצוע העבודה בהם ברזל, עץ, בטון, בלוקים, ריצוף ועוד. בנוסף, עליו לדאוג לשמירה על ביטחון העובדים בסביבה ולחיפוש לשיטות עבודה היעילות ביותר שחוסכות כסף ומשאבים ומנגד, משפרות את איכות הביצוע. לצד ההיבטים הגבוהים יותר עליהם אחראי מנהל הבנייה בביצוע העבודה, חשוב לא פחות שמנהל הביצוע ינהל את האנשים בשטח – לתאם את הפעילות בין אלה, להעביר את המידע הנדרש לביצוע העבודה באופן היעיל ביותר, השתתפות בישיבות שבועיות ובסופו של דבר – בדיקת העמידה ביעד שעומד על הפרק. 

היבטים בינאישיים

בסופו של דבר, מנהל הבנייה הוא האיש שאמון להעברת המסר מהקבלן ולחילופין, לקבלת תלונות מהעובדים בשטח. מדובר בדמות מפתח שמייצגת את שני הצדדים ואחראית על תיווך בינהם. חשוב על כן שיהיה מדובר בגורם סמכותי מחד ומנגד, גורם קשוב בעל רגישות ואינטליגנציה. באופן כזה, העובדים יעניקו את העבודה המשותפת הטובה ביותר ויתקבל תוצר איכותי. 

תוכן עניינים

להתחלת השיחה
💬 איך אפשר לעזור לך?
היי 👋 כאן שלומי מחברת נווה אשמורת.
איך אפשר לעזור?