פיקוח תמ”א 38

לקראת פרויקט תמ"א 38?

אתם צריכים מפקח בניה שיעמוד מאחוריכם!

חברת אשמורת מספקת שירותי פיקוח בנייה לפרויקטים תמ”א 38 וניהול הפרויקט משלב החתימות ועד לחתימה הסופית.

שיפוץ תמ

זה לקח קצת זמן, אבל הגיע הרגע וכל השכנים נתנו את האישור ויוצאים לדרך עם תמ”א 38 לבניין. אז שניה לפני שמתחילים בתהליך, חשוב לוודא כי שגרת החיים שלכם תישמר לצד הבנייה ובדיוק בשביל זה אתם צריכים מפקח בניה תמ”א 38.

אל תדאגו מבחינת העלויות, תפקידו של היזם הוא לשלם למפקח הבניה, ככה שאתם יכולים להיות רגועים שאף אחד מהשכנים לא יסכל את הבקשה לליווי ופיקוח מקצועי על ידי מפקח. על מנת לעשות לכם את החיים קלים יותר ריכזנו כאן את כל מה שתצטרכו לדעת לפני שמתחילים.

מה זה מפקח תמ"א 38?

רגע לפני שנתחיל להעמיק ולדבר על מה זה מפקח תמ”א 38, חשוב להסביר בקצרה מהו בכלל תמ”א 38.

פרויקטים תמ”א 38 מחולקים ל-2 סוגים עיקריים:

  • תמ”א 38/1 – עיבוי וחיזוק המבנה, שיפוץ קוסמטי והוספת חדרי ביטחון לבתים הקיימים.
  • תמ”א 38/2 – הריסה מלאה של המבנה והקמתו מחדש.

בכל אחד מהסוגים הללו של תמ”א 38 תקבלו הבטחות שונות. מפקח בניה תמ”א 38 הוא זה שיוודא שהאינטרסים שלכם מתקיימים החל משלב החתימה על החוזה ועד תהליך בניה וקבלת אישורים סופיים. בנוסף, בפרויקטים של תמ”א 38, המגורים מתקיימים כסדרם, כלומר אתם צריכים להישאר ולגור בבניין (אלא אם תחליטו לצאת לשכירות במהלך התקופה) ועל הקבלן לייצר לכם דרכי גישה נוחים ככל האפשר ולהבטיח המשך מגורים והמשך שגרה נוחה ככל האפשר.

שלבי פיקוח בניה בפרויקט תמ"א 38

מפקח בניה בפרויקט תמ”א 38 מתחלק על פי שלבי הבניה השונים. למעשה, מפקח הבניה מסייע לכם משלבי בחירת היזם המבצע ועד תהליך מסירת הדירות בסופו של הפרויקט.

בחירת היזם המבצע

אחרי שקיבלתם את הסכמתם של כל דיירי הבניין לפרויקט תמ”א 38, תפקידו של מפקח הבניה הגיע. מפקח הבניה יסייע לכם לבחור את היזם המתאים אשר יענה על הדרישות שלכם בצורה הטובה ביותר ויספק עבורכם את התוצאה המקסימלית.

משא ומתן לקראת חתימה על החוזה

לפני שחותמים על החוזה מול היזם, מומלץ להתייעץ עם מפקח הבניה ולוודאי כי אכן התוכניות שברשותכם תואמות את הדרישות שלכם. מפקח הבניה יקרא את המפרטים ויבחן את תוכניות הבנייה, עובי הקירות, החומרים שבהם ישתמשו בתהליך הבניה, כמות נוסעים במעלית ועוד.

חשוב מאוד להבין שיזמים נוטים להקל על עצמם ולנסות לספק לכם את המפרט המינימלי. תפקידו של מפקח הבניה הוא לדאוג לאינטרס שלכם ולהעלות את הסטנדרט שהציג היזם.

כפי שכבר אמרנו, פרויקט תמ”א 38 עלול לפגוע באיכות החיים של דיירי הבניין בזמן תהליך הבניה ולכם חשוב מאוד להתייעץ עם מפקח על מנת להקל עליכם ולאפשר לכם חיים נוחים יותר, עם כמה שזה לא פשוט.

אישור תוכניות לרשות המקומית

לאחר החתימה על החוזה, יגיש היזם את התוכניות לרשות המקומית. יתכנו שינויים בתוכניות בהתאם להחלטת הרשות המקומית ולכן חשוב שיהיה לכם מפקח בניה שידע לנתח את הממצאים, ולייעץ האם אתם מאשרים את השינויים או דוחים אותם.

במקרים רבים, בהם אין מפקח בניה לאורך התהליך, היזם נוטה לשנות את התכנון הראשוני בהתאם לדרישת הרשות המקומית, מבלי להתייעץ כלל עם דיירי הבניין.

שלבי הבניה

בזמן תהליך הבניה, תפקידו של המפקח הוא להגיע לשטח ולוודא כי הכל מנוהל ומבוצע כל פי התוכניות. בשלבים הראשונים של הקמת השלד, מפקח מגיע ובודק את הנעשה, מעל פעמיים במהלך שבוע ולעיתם אף יותר, תלוי בקצב ההתקדמות ובמה שהוגדר בחוזה העבודה.

כל חודש לאורך תהליך הבניה, תפקידו של מפקח הבניה הוא לעדכן אתכם בסטטוס ההתקדמות באמצעות דו”ח מפורט.

מסירת הדירה לדיירים

אפשר להגיד מזל טוב, בשעה טובה – העבודה הסתיימה והמפתחות נמסרו לדיירים. בשלב זה מפקח הבניה יסייר אתכם במבנה, יבחן את הליקויים הקיימים ויבטיח כי היזם יתקן את כל הליקויים הללו בהקדם.

ברמת העיקרון, ניתן לשלב מפקח תמ”א 38 לאורך כל אחד משלבי התהליך למעלה, אך על מנת למנוע ליקויים ושיבושים לאורך התהליך, רצוי לשלב את מפקח הבניה לאורך התהליך כולו.

האם בכלל צריך מפקח תמ"א 38?

מבחינה חוקית, אין חובה או דרישה המחייבת אותנו לקחת מפקח תמ”א 38 לפרויקט, אך ההמלצה היא כמובן לקחת מפקח אשר ילווה אתכם במיוחד בפרויקטים של תמ”א 38 שהם פרויקטים מורכבים יותר הדורשים התייחסות גבוה יותר לפרטים הקטנים.

כפי שאתם לא מחויבים על פי חוק לבצע בדיקה לרכב לפני הרכישה, אתם תרצו להיות בראש שקט ובידיעה שיש גורם מקצועי ומוסמך שעומד מאחוריכם ומדווא שהכל תקין.

חשוב להבין שבפרויקט תמ”א 38 העבודה נעשית בזמן שאתם גרים בבניין. במהלך המגורים אתם תחוו ניתוקי חשמל, קדיחות ומפגעים נוספים, אשר אם הם נעשים בצורה לא תקנית, אתם עלולים למצא את עצמכם מושבתים זמן רב.

מפקח בניה תמ”א 38 יחסוך לכם את עומגת הנפש הזאת.

מהי הכשרתו של מפקח בניה תמ"א 38?

דווקא בתחום בניה, באופן די מפתיע, אין כלל פיקוח ואין דרישה לתעודה רשמית המסמיכה את מפקח הבניה באשר הוא. רוב מפקחי הבניה נושאים תעודות בתחומי עיסוק שונים כמו קבלנים, מהנדסים והנדסאים. חלקם יעברו רק את ההכשרה הבסיסית הכוללת קורס פיקוח.

במקרים של מפקח בניה חשוב מאוד לברר את הרקע המקצועי שלו, את הניסיון שלו בתחום ואת הצוות שעומד מאחוריו ומלווה אותו. אנו באשמורת מחזיקים 10 בעלי מקצוע מובילים בתחומים שונים וזאת על מנת להבטיח כיסוי מלא לאורך כל שלבי הפרויקט.

כמה עולים שירותיו של מפקח תמ"א 38?

מחירי הפיקוח משתנים בין פרויקט לפרויקט ונעים בסכומים של בין 6,000 ל- 8,000 ש”ח + מע”מ לפרויקט. במקרים של פינוי בינוי המחיר יעלה בשל המורכבות.

חשוב להבין כי התשלום עבור שירותיו של מפקח תמ”א 38 הוא באחריותו של היזם. כן, שמעתם נכון – היזם הוא זה שמשלם על מפקח הבניה.

אז, אם החלטתם שאתם רוצים מפקח בניה תמ”א 38 שילווה את הפרויקט שלכם ויוודא שהכל מתנהל כשורה ושאתם מקבלים את כל מה שמגיע לכם, מלאו פרטים בטופס למטה או התקשרו אלינו 077-8050175.

להתחלת השיחה
💬 איך אפשר לעזור לך?
היי 👋 כאן שלומי מחברת נווה אשמורת.
איך אפשר לעזור?